শিশু সুৰক্ষাৰ সন্দৰ্ভত চাইল্ডলাইন ১০৯৮ ৰ ভূমিকা-অৰূপ বড়ো

চাইল্ডলাইন হৈছে মহিলা আৰু শিশু বিকাশ মন্ত্ৰালয়ৰ এক সেৱা। চাইল্ডলাইন ইণ্ডিয়া ফাউণ্ডেচন হৈছে ভাৰতৰ এটা বেচৰকাৰী সংগঠন (এনজিঅ') যি বিপদত পৰা শিশুসকলৰ বাবে চাইল্ডলাইন নামৰ এটা টেলিফোন হেল্পলাইন পৰিচালনা কৰে। যত্ন আৰু সুৰক্ষাৰ প্ৰয়োজন হোৱা শিশুসকলৰ বাবে ২৪ ঘণ্টাৰ বিনামূলীয়া জৰুৰীকালীন ফোন সেৱা। এই সেৱাটো তেওঁলোকৰ অধিকাৰ অস্বীকাৰ কৰা শিশুসকলৰ ওচৰলৈ যোৱাৰ বাবে স্থাপন কৰা হৈছিল। এই সেৱাত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ প্ৰতিজন শিশু /সংশ্লিষ্ট প্ৰাপ্তবয়স্কই ১০৯৮ নম্বৰত ডায়েল কৰিব পাৰে। এই সেৱা ইতিমধ্যে ভাৰতৰ মুখ্য চহৰসমূহত কাম কৰি আছে আৰু এই সেৱা সমগ্ৰ ভাৰততে উপলব্ধ।বৰ্তমান এই সেৱা ৬০২+ জিলা, ১৪৪+ ৰেল ষ্টেচন আৰু ১১ খন বাছ টাৰ্মিনেলত চাইল্ড হেল্প ডেস্ক উপলব্ধ। 
        চাইল্ডলাইন প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১৯৯৬ চনৰ জুন মাহত পৰিয়াল আৰু শিশু কল্যাণ বিভাগৰ টাটা সামাজিক বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠান, মুম্বাইৰ অধ্যাপক জেৰো বিলিমৰিয়াই এক পৰীক্ষামূলক প্ৰকল্প হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল।পৰৱৰ্তী সময়ত ভাৰত চৰকাৰে সমগ্ৰ ভাৰতত সেৱা সমূহ সমৰ্থন আৰু নিৰীক্ষণ ৰখাৰ বাবে এক ছাতা সংগঠন হিচাপে মহিলা আৰু শিশু বিকাশ মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত ১৯৯৮-৯৯ চনত সমগ্ৰ ভাৰতত চাইল্ডলাইন স্থাপন কৰে, লগতে মন্ত্ৰালয় আৰু এই ক্ষেত্ৰত কাম কৰা বিভিন্ন বেচৰকাৰী সংগঠনৰ মাজত সংযোগ হিচাপে কাম কৰে আৰু ২০২১ চনত গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ প্ৰশাসনিক নিয়ন্ত্ৰণলৈ আনে।
এই সেৱাৰ পদক্ষেপৰ অৰ্থ হৈছে যে সমাজকৰ্মীৰ পৰিৱৰ্তে আৰক্ষী কৰ্মীয়ে ১০৯৮ লৈ কৰা কলবোৰ চম্ভালিব।এই কাৰ্যই তথ্য সংবেদনশীলতা সংৰক্ষণকৰাতো সহায় কৰিব।পিছলৈ মন্ত্ৰালয়ৰ সচিবে ফাউণ্ডেচনৰ পৰিচালনা পৰিষদৰ অধ্যক্ষ হিচাপে কাম কৰা আৰম্ভ কৰে।
       চাইল্ড লাইনে বিশেষকৈ বাল্য বিবাহ, শিশু যৌন উৎপীড়নৰ ভুক্তভোগী,ৰাস্তাত অকলে বাস কৰা পথৰ শিশু ,শিশু শ্ৰমিক,
ঘৰুৱা সহায়( বিশেষকৈ ছোৱালীৰ ঘৰুৱা,শাৰীৰিক আৰু মানসিক অত্যাচাৰ) পৰিয়ালে শিশুক কৰা ঠাট্টা মস্কৰা, বিদ্যালয় বা প্ৰতিষ্ঠানত শাৰীৰিক / যৌন / আৱেগিক উৎপীড়নৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত শিশু,
যিসকল শিশুক আৱেগিক সমৰ্থন আৰু নিৰ্দেশনাৰ প্ৰয়োজন আছে,বাণিজ্যিক ভাবে যৌন কৰ্মী সকলৰ সন্তান,
মাংসৰ ব্যৱসায়ৰ ভুক্তভোগী শিশু,শিশু সৰবৰাহৰ ভুক্তভোগী,
পিতৃ-মাতৃ বা অভিভাৱকৰ দ্বাৰা পৰিত্যক্ত শিশু,সন্ধানহীন শিশু,
শিশুসকল পলাই যোৱা,
নিচাযুক্ত দ্ৰব্যৰ অপব্যৱহাৰৰ ভুক্তভোগী শিশু,বেলেগ ধৰণৰ সক্ষম শিশু,আইনৰ সৈতে বিবাদত থকা শিশু,প্ৰতিষ্ঠানত শিশু,মানসিকভাৱে অক্ষম শিশু,
এইচ.আই.ভি./ এইডছ সংক্ৰমিত শিশু,সংঘৰ্ষ আৰু দুৰ্যোগৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত শিশু,শিশু ৰাজনৈতিক শৰণাৰ্থী,যিসকল শিশুৰ পৰিয়াল সংকটত আছে তেওঁলোককলৈ কাম কৰি আহিছে। 
        ভুক্তভোগী শিশু সকলক চাইল্ড লাইন টিমে উদ্ধাৰ কৰি
শিশু জনক প্ৰথমে চিকিৎসালয়ত স্বাস্থ্য পৰীক্ষা কৰে প্ৰয়োজনত তেওঁক খাদ্য আৰু কাউন্সিলিং এইবোৰ প্ৰদান কৰা হয় আৰু তাৰ পিছত শিশু কল্যাণ সমিতি (চিডব্লিউচি) 
শিশু সুৰক্ষা সমিতিৰ সন্মুখত উপস্থাপন কৰা হয়। যি এজন অধ্যক্ষ আৰু চাৰিজন সদস্যৰ দ্বাৰা গঠিত যি সাধাৰণতে শিশু অধিকাৰৰ ক্ষেত্ৰত কাম কৰা বিশেষজ্ঞ হয় আৰু সমিতিয়ে উদ্ধাৰ কৰা শিশুটোৰ বাবে ভৱিষ্যতৰ পাঠ্যক্ৰম নিৰ্ধাৰণ কৰে যেনে যদি শিশুটোক আশ্ৰয় গৃহলৈ প্ৰেৰণ কৰিব লগা হয়। কিমান দিনৰ বাবে আৰু যদি শিশুটোৰ পিতৃ-মাতৃ বা অভিভাৱক অৱস্থিত হয়, তেওঁক তেওঁৰ গৃহচহৰলৈ ঘূৰাই পঠোৱা হ'ব আৰু ইয়াৰ উপৰিও চিডব্লিউচিয়ে শিশুটোৰ পৰামৰ্শ আৰু পুনৰ সংস্থাপনৰ বাবেও আদেশ দিব পাৰে।
         কিশোৰ ন্যায় (শিশুৰ যত্ন আৰু সুৰক্ষা) আইন ২০১৫ অনুসৰি শিশুটোক উদ্ধাৰ সহ পদক্ষেপ নিশ্চিত কৰা, আৰু শিশুটোক এক অৰ্ধ-ন্যায়িক সংস্থাৰ সন্মুখত উপস্থাপন কৰাত ভূমিকা সীমাবদ্ধ, কিয়নো অধিক যত্ন আৰু সুৰক্ষাৰ প্ৰয়োজন হোৱা শিশুৰ ক্ষেত্ৰত পুনৰসংস্থাপন এক জটিল আৰু প্ৰায়ে অমীমাংসিত বিষয় হৈ পৰে। 
       আনহাতে অপৰাধ কৰা দুখী শিশু সকলক উদ্ধাৰ কৰাৰ পিছত তেওঁক কিশোৰ ন্যায় পৰিষদ ৰুদ্ৰপ্ৰয়াগ অপৰাধত অভিযুক্ত বা অপৰাধৰ বাবে আটক কৰি কিশোৰসকলক কিশোৰ ন্যায় (শিশুৰ যত্ন আৰু সুৰক্ষা) আইন 2000 (2006 চনত সংশোধন কৰা) অধীনত (জেজেবি)ৰ সন্মুখত অনা হয়।

     *শিশু সুৰক্ষা কেইটামান আইন হ'ল:--*
        ১)শিশুৰ অধিকাৰ সুৰক্ষা আয়োগ আইন,২০০৫
         এই আইন খন শিশুৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় আয়োগ আৰু ৰাজ্যিক আয়োগ গঠন কৰে। শিশুৰ বিৰুদ্ধে হোৱা অথবা অধিকাৰ উলংঘা ঘটনাৰ বিচাৰ কৰা হয়।যেনে:-শিক্ষা, শিশুৰ স্বাস্থ্য, যত্ন, কল্যান আৰু উন্নয়ন, শিশুৰ ন্যায়,প্ৰতিবন্ধী শিশুৰ যত্ন, শ্ৰম নিবাৰণ, মনস্তত্ব বা সমাজতত্ব।
         ২)যৌন অপৰাধৰ পৰা শিশুক সুৰক্ষা প্ৰদান আইন,২০১২
       এই আইনৰ উদ্দেশ্যে হল ১৮ বছৰৰ তলৰ সকলো শিশুকে যৌন আক্ৰমণ, যৌন হাৰাশাস্তি আৰু পৰ্ণ'গ্ৰাফীৰ পৰা সুৰক্ষা প্ৰদান কৰা।
         ৩)শিশুৰ বিনামূলীয়া আৰু বাধ্যতামূলক শিক্ষাৰ অধিকাৰ আইন,২০০৯
           এই আইনৰ মতে ৬বছৰৰ পৰা ১৪ বছৰৰ ভিতৰত প্ৰতিগৰাকী শিশু বিনামূলীয়া আৰু বাধ্যতামূলক শিক্ষা প্ৰদান কৰা।
      ৪)সংখ্যাগুৰু আইন,১৮৭৫
      এই আইন বয়সৰ সংখ্যাগুৰু সাপেক্ষে আইনৰ সংশোধনী আইন।
      ৫)অভিভাৱক আৰু ৱাৰ্ডআইন,১৮৯০
        এই আইন সাধাৰণতে অভিভাৱক আৰু ৱাৰ্ড বিষয়ক আইন বিচাৰ আৰু সংশোধনৰ বাবে।
        ৬)বাল্য বিবাহ নিয়ন্ত্ৰণ আইন,১৯২৯
        এই আইন বাল্য বিবাহ ৰোধ কৰাৰ বাবে।
        ৭)শিশু(শ্ৰম পন)আইন,১৯৩৩
        এই আইন শিশুৰ শ্ৰম পন নিবাৰণ কৰাৰ বাবে।
         ৮)হিন্দু তোলনীয়া আৰু ৰক্ষণাবেক্ষণ আইন,১৯৫৬
         এই আইন হিন্দুৰ মাজত শিশুক তোলনীয়া আৰু ৰক্ষণাবেক্ষণ সম্বন্ধীয় আইন সংশোধন আৰু সংহিতাবদ্ধ কৰাৰ বাবে ।
       ৯)হিন্দু সংখ্যালঘু আৰু অভিভাৱকত্ত্ব আইন,১৯৫৬
        ১০)মহিলা আৰু শিশু অনুষ্ঠান(অনুজ্ঞা প্ৰদান)আইন,১৯৫৬
       ১১)যুৱ প্ৰজন্ম (ক্ষতিকাৰক প্ৰকাশ)আইন,১৯৫৬
         এই আইনৰ ক্ষতিকাৰক প্ৰকাশ হৈছে কিতাপ, আলোচনী আদিত থকা বৰ্ণনা, ছবি আদিয়ে উদগনি যোগোৱা।
      ১২)আশ্ৰয়গৃহ আৰু অন্যান্য দাতব্য গৃহ(তত্ত্বাৱধান আৰু নিয়ন্ত্ৰণ)আইন,১৯৬০
      ১৩)শিশু শ্ৰম(প্ৰতিৰোধ আৰু ব্যৱস্থাপনা)আইন,১৯৮৬
       ১৪)শিশু শ্ৰম(নিবাৰণ আৰু নিয়ন্ত্ৰণ)আইন,১৯৮৮
      ১৫)শিশু ন্যায়(শিশুৰ যত্ন আৰু সুৰক্ষা)আইন,২০০০
       ১৬)বাল্য বিবাহ নিবাৰণ আইন,২০০৬



বি:দ্রু:-কিছু তথ্য সংগ্ৰহ কৰা হৈছে।



■অৰূপ বড়ো
টিম মেম্বাৰ ওদালগুৰি জিলা চাইল্ড লাইন

 ঠিকনা:-টংলা,ওদালগুৰি
ফোন নম্বৰ:-৯৮৫৯৬৫৯২০৫

Post a Comment

Previous Post Next Post