২৪ জুন- আজিৰ দিনটোৰ বিশেষত্ব

২৪ জুন (ইংৰাজী24 June) হৈছে গ্ৰেগৰিয়ান বৰ্ষপঞ্জীৰ ১৭৫তম (অধিবৰ্ষত ১৭৬তম) দিন। বছৰ শেষ হ'বলৈ ১৯০ দিন বাকী থাকে।

  1. ১২০৬ - আজিৰ দিনটোতে ১২০৬ চনত কটুবুদ্দিন দিল্লীৰ চুলতান হয়। দিল্লীত চুলতানী শাসনৰ সূচনা হয়। উল্লেখ্য যে জীৱনৰ প্ৰথমচোৱা কুটুবুদ্দিন আছিল মহম্মদ ঘোৰীৰ ক্ৰীতদাস।
  2. ১৯৬৩ - ১৯৬৩ চনৰ আজিৰ দিনটোত ভাৰতত প্ৰথম টেলেক্স সেৱা আৰম্ভ হয়।
  3. ১৯৭৬ - আজিৰ দিনটোত ১৯৭৬ চনত ভিয়েটনাম যুদ্ধৰ অৱসান হয়। উত্তৰ আৰু দক্ষিণ ভিয়েটনাম লগ হৈ গঠন ছ’চিয়েলিষ্ট ৰিপাব্লিক অৱ ভিয়েটনাম বা ভিয়েটনাম ৰাষ্ট্ৰ।
  4. ১৯৮৪ - ১৯৮৪ চনত আজিৰ দিনটোত কানাড়া সাহিত্যিক মাস্তি ভেংকটেশ আয়েংগাৰলৈ ১৯৮৩ চনৰ ভাৰতীয় জ্ঞানপীঠ বঁটা আগবঢ়োৱা হয়।
  5. ২০১১ - ২০১১ চনৰ আজিৰ দিনটোতে ভাৰত চৰকাৰৰ গৃহমন্ত্ৰালয়ৰ কাৰ্যালয়ত ভয়াবহ অগ্নিকাণ্ড সংঘটিত হয় আৰু বহুতো নথি পত্ৰ জুইত জাহ যায়।
  6. ২০১১ - দেশৰ নতুন গৃহ সচিব ৰূপে আৰ কে সিঙে দায়িত্ব লয় ২০১১ চনৰ আজিৰ তাৰিখতে।
  7. ২০১২- ২০১২ চনৰ আজিৰ দিনটোতে উজনি অসমত বানৰ তাণ্ডৱত ১০ জন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল।
  8. ২০১২ - শিৱসাগৰ জিলাত এনকেফেলাইটিছ ৰোগৰ ভয়াবহ আক্ৰমণৰ ফলত ৫ জনৰ মৃত্যু আৰু বহু লোক আক্ৰান্ত হয় ২০১২ চনৰ আজিৰ দিনটোতে।
  9. ২০১২ - এনকেফেলাইটিছ ৰোগত অসমৰ লগতে বিহাৰ আৰু উত্তৰপ্ৰদেশতো ২০০ তকৈও অধিকলোকৰ মৃত্যু হয় ২০১২ চনৰ আজিৰ দিনটোতে।
  10. ১৯৪৬ - প্ৰথম অসমীয়া মহিলা আলোচনী ‘ঘৰ জেউতী’ৰ সম্পাদক কমলালয়া কাকতিৰ মৃত্যু হয় ১৯৪৬ চনৰ আজিৰ দিনটোত।
  11. ১৯৮০ - ভাৰতৰ চতুৰ্থ গৰাকী ৰাষ্ট্ৰপতি 'বৰাহগিৰি বেংকটগিৰি’ৰ ৮৫ বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছিল ১৯৮০ চনৰ আজিৰ দিনটোতে।
  12. ১৮৬৯ - ভাৰতৰ প্ৰথম সশস্ত্ৰ বিপ্লৱী ৰূপে খ্যাত দামোদৰ হৰি ছাপেৰকাৰৰ জন্ম হয় ১৮৬৯ চনৰ আজিৰ দিনটোত।
  13. ১৮৯৩ - ১৮৯৩ চনৰ আজিৰ দিনটোতে ৱাল্ট ডিজনী খ্যাত ৰয় ডিজনীৰ জন্ম হয় হয়চিকাগোত।
  14. ১৯৩৭ - অনিতা দেশাই বা অনিতা মজুমদাৰ, ভাৰতীয় ঔপন্যাসিকা আৰু মাচাচুচেট্‌ছ ইন্‌ষ্টিটিউট অৱ টেক্‌ন'ল'জীৰ হিউমেনিটী বিষয়ৰ এমাৰিটা জন ই বুৰ্চাৰ্ড অধ্যাপিকা, ১৯৭৮ চনত Fire on the Mountain উপন্যাসৰ বাবে সাহিত্য অকাডেমি বঁটা লাভ কৰিছিল, The Village by the Sea উপন্যাসৰ বাবে ব্ৰিটিছ গাৰ্ডিয়ান বঁটা লাভ কৰিছিল।
  15. ১৯৮৭- স্পেনিছ ক্লাব বাৰ্চিলোনা আৰু আৰ্জেণ্টিনা ৰাষ্ট্ৰীয় ফুটবল দলৰ হৈ ফৰৱাৰ্ড হিচাপে খেলা আৰ্জেণ্টিনাৰ ফুটবল খেলুৱৈ লিঅ'নেল আন্দ্ৰেছ মেছি চমুকৈ, মেছিৰ জন্ম হৈছিল ১৯৮৭ বৰ্ষৰ আজিৰ দিনটোতে।
  16. আজি কাৰ্বি স্বায়ত্ত্ব পৰিষদৰ ৬২ তম প্ৰতিষ্ঠা দিৱস।

Comments

সংৰক্ষণাগাৰ

আমাৰ সন্মানীয় লেখিকা সকল

যোগাযোগ

Send