বিজ্ঞান আৰু অন্ধবিশ্বাস-আব্দুল কাদেৰ মিঞা

0
◾আব্দুল কাদেৰ মিঞা
দক্ষিণ শালমাৰা মানকাচাৰ

বিজ্ঞান শব্দৰ অৰ্থ হৈছে বিশেষ জ্ঞান।
এই বিশেষ জ্ঞানৰ পোহৰত মানুহ এজন সাধাৰণ প্ৰাণীৰ পৰা এজন উচ্চ প্ৰাণীলৈ পৰিণত হ'ব পাৰে।
আদিম মানুহে গুহাবাসী আছিল যদিও এতিয়া বিজ্ঞানৰ সহায়ত মানুহে অট্টালিকা নিৰ্মাণ কৰিছে।
ভয় আৰু প্ৰকৃতিক শক্তি বশ কৰা ক্ষমতা এতিয়া মানুহৰ হাতত আহিছে।

বৰ্তমান যুগ বিজ্ঞানৰ যুগ। এয়া আমি কেতিয়াও অস্বীকাৰ কৰিব নোৱাৰিম। কিন্তু বিজ্ঞানে আদিম জনসাধাৰণক আধুনিক কৰি তুলিলেও জনসাধাৰণৰ আদিম মানসিকতা এতিয়াও সম্পূৰ্ণৰূপে নিৰ্মূল হোৱা নাই।
এতিয়াও সাপে কটা মানুহক চিকিৎসালয়ৰ পৰিবৰ্তে বেজৰ ওচৰলৈ নিয়া হয়।
মানুহে এতিয়াও নিজৰ ইচ্ছা পূৰণৰ বাবে তন্ত্ৰ- মন্ত্ৰ আৰু তাবিচ- কবচ ব‌্যৱহাৰ কৰে।
ভাবিলে আচৰিত লাগে যে একবিংশ শতিকাতো মানুহ এতিয়াও অন্ধবিশ্বাস আৰু অন্ধবিশ্বাসৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হৈ আছে।
এতিয়া প্ৰশ্ন আহিল  অন্ধবিশ্বাস আকৌ কি? 
আক্ষৰিক অৰ্থত কবলৈ গ'লে অন্ধবিশ্বাস শব্দৰ অৰ্থ কু ( বেয়া) । অৰ্থাৎ যিবোৰ সংস্কাৰ অযুক্তিকৰ আৰু মানুহৰ বাবে ক্ষতিকাৰক সেইবোৰেই হৈছে অন্ধবিশ্বাস।
প্ৰাচীন কালত মানুহে কিছুমান বিশ্বাস আৰু ধাৰণাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি বিভিন্ন কাম কৰিছিল।এইবোৰ হ'ল সংস্কাৰ।
উদাহৰণ স্বৰূপে , প্ৰাচীন ভাৰতত দৰ্শনাৰ্থীক প্ৰণামেৰে আদৰি লোৱা হৈছিল । এনে বহু ভাল সংস্কাৰ এতিয়াও আমাৰ মাজত আছে। কিন্তু সকলো সংস্কাৰেই অন্ধবিশ্বাস নহয়।
 যিবোৰ অযুক্তিকৰ সেইবোৰকহে অন্ধবিশ্বাস বুলি কোৱা হয়।যেনে, ভ্ৰমণৰ সময়ত হাঁচি মাৰিলে অশুভ বুলি গণ্য কৰাটো এক অন্ধবিশ্বাস। এনে অসংখ্য অন্ধবিশ্বাস আমাৰ সমাজত বিৰাজমান।
আদিম মানুহে প্ৰকৃতিৰ ৰহস্যবোৰ নিজৰ ধৰনে বুজিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। আৰু তেওঁলোকে নিজৰ নিজৰ অভিজ্ঞতাভিত্তিক ধাৰণা পৰবৰ্তী প্ৰজন্মলৈ আগবঢ়ায় দিলে।
এই প্ৰাচীন বিশ্বাসবোৰ মানুহৰ মনত দৃঢ় ভাৱে শিপাই আছিল। কিন্তু বিজ্ঞানৰ অগ্ৰগতিৰ লগে লগে বহু সংস্কাৰ ভুল বুলি প্ৰমাণিত হ'ল।
কিন্তু বিজ্ঞানৰ পোহৰ নোপোৱা ঠাইত আজিও অন্ধবিশ্বাসৰ ৰাজত্ব অব্যাহত থাকিল।
কিছুমান মানুহে আকৌ বিজ্ঞান জানিও পুৰণি ধাৰণাক আকোঁৱালি লোৱা দেখা যায়। ইয়াত মূল কথাটো হ'ল, বিজ্ঞান সকলো দিশৰ পৰা উন্নতি হোৱাৰ  পিছতো অন্ধবিশ্বাস অন্ত হোৱা নাই।
এই অন্ধবিশ্বাস সমুহ আমাৰ সমাজত বিভিন্ন ধৰণে সোমাই পৰিছে। উদাহৰণ,  ব্যক্তিগত পক্ষপাতিত্ব, সামাজিক পক্ষপাতিত্ব, ধৰ্মীয় পক্ষপাতিত্ব ইত্যাদি।

বিজ্ঞান আৰু অন্ধবিশ্বাস পাৰস্পৰিক ভাৱে ব্যতিক্ৰমী । অৰ্থাৎ বিপৰীত মূৰত অৱস্থিত। 
বিজ্ঞানে সদায় যুক্তিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে কিন্তু অন্ধবিশ্বাস নহয়। গতিকে য'ত বিজ্ঞান আছে তাত অন্ধবিশ্বাস থাকিব নোৱাৰে। কিন্তু বাস্তৱত বিজ্ঞান আৰু অন্ধবিশ্বাস একেটা মানুহৰ মনত সহাৱস্থান ।
বৰ্তমান সময়ত মোবাইল ফোনৰ জড়িয়তে একাংশ লোকে অন্ধবিশ্বাস বিয়পাই আছে , এনে দৃশ্য দেখিলে বৰ আচৰিত অনুভৱ হয়।এনে ধৰণৰ কিছু অসাধু লোকৰ দল এটাই নিজৰ স্বাৰ্থৰ বাবে বিজ্ঞান-প্ৰযুক্তিৰ সহায়ত অন্ধবিশ্বাস জীয়াই ৰাখি আছে। এই ক্ষেত্ৰত প্ৰশাসনে গুৰুত্ব দিয়া প্ৰয়োজন।
এন্ধাৰ দূৰ কৰিবলৈ যিদৰে পোহৰৰ প্ৰয়োজন হয়, একেদৰে একমাত্ৰ বিজ্ঞানেই অন্ধবিশ্বাস নিৰ্মূল কৰিব পাৰে।
বিজ্ঞান কেৱল কিতাপৰ পৃষ্ঠাত আৱদ্ধ হৈ থকা উচিত নহয়।
মানুহৰ মাজত বৈজ্ঞানিক সচেতনতা গঢ়ি তুলিব পাৰিলেহে বিজ্ঞানে সাফল্য হ'ব পাৰিব। আৰু তেতিয়াই অন্ধবিশ্বাসক ৰোধ কৰা সম্ভব হ'ব।
এই ক্ষেত্ৰত ৰাইজৰ মাজত বৈজ্ঞানিক চিন্তাধাৰক প্ৰসাৰৰ বাবে চৰকাৰে কিছু পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিব লাগে।
বিজ্ঞান মঞ্চই ইতিবাচক ভূমিকা গ্ৰহণ কৰি সামাজিক মাধ্যম, বাতৰি কাকত, টেলিভিছন, আৰু ইন্টাৰনেটৰ জৰিয়তেও অন্ধবিশ্বাস বিৰোধী অভিযান চলাব পাৰি। তদুপৰি বিদ্যালয়ৰ পাঠ্যপুথিত এনে ধৰণৰ পাঠ সন্নিবিষ্ট কৰা উচিত যাতে দেশৰ ভৱিষ্যত প্ৰজন্মই পক্ষপাতিত্বৰ পৰা মুক্ত হ'ব পাৰে।

ভাৰতবৰ্ষৰ দৰে এখন দেশত অন্ধবিশ্বাস এক সামাজিক সমস্যা। ইয়াত বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ লোক বাস কৰে আৰু এওঁলোকৰ প্ৰত্যেকৰে জীৱন শৈলী বেলেগ বেলেগ। বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ বিভিন্ন অন্ধবিশ্বাস ইয়াত আছে। সেইবাবে সকলো সম্প্ৰদায়ৰ অশিক্ষিত লোকে অন্ধবিশ্বাসক আকোঁৱালি লৈ আছে। গতিকে এনে অন্ধবিশ্বাস দূৰ কৰিবলৈ প্ৰথমে শিক্ষাৰ প্ৰয়োজন। পৰম্পৰাগত শিক্ষা সমান্তৰালকৈ মানুহৰ মাজত বিজ্ঞানৰ মানসিকতা  বিয়পিব লাগে। যিবোৰ দেশৰ মানুহৰ বৈজ্ঞানিক চেতনা বেছি সেইবোৰ দেশত অন্ধবিশ্বাস কম হোৱাটো প্ৰমাণিত হৈছে। আৰু ভাৰতবৰ্ষতো যেতিয়া বৈজ্ঞানিক চেতনা বৃদ্ধি হ'ব তেতিয়াহে ভাৰতবৰ্ষত প্ৰকৃত উন্নয়ন সম্ভৱ হ'ব।

Post a Comment

0Comments

নমস্কাৰ স্বাগতম জনাইছোঁ আপোনাক । লেখাটো বা সংখ্যাটো পঢ়ি কেনেকুৱা পাইছে তলত কমেন্ট বক্সত লিখি আমাক জনাবলৈ নাপাহৰিব । লগতে লেখাটোৰ তলত দিয়া হোৱাটচএপ, ফেচবুক বুটামত টিপি লেখাটো আপোনাৰ শুভাংকাশী সকলৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰি দিব । ধন্যবাদ

Post a Comment (0)