এক মিনিট গল্প-লখন বে

"হেল্লো,,,,,,,

"হয় ,,,,"

",,আপুনি ,মিছেছ বৰুৱানী,,,,,,!

"হয় কওঁক,,,,"

"আপুনি যিমান পাৰে সোনকালে আমাৰ কাৰ্য্যালয়লৈ আহক।"

"  মোৰ ছোৱালীৰ কিবা হ'ল নেকি,,"

" ক্লাছত বিশেষকৈ একো হোৱা নাই"

        হঠাতে প্ৰণামীয়ে প্ৰিন্সিপালৰ বাৰ্তা শুনি  লৰালৰিকৈ স্কুলৰ দিশে ঢাপলি মেলিলে। আকৌ আনফালৰ পৰা শ্ৰেণী শিক্ষকে যিমান সম্ভৱ তাত উপস্থিত থাকিবলৈ অনুৰোধ  কৰিলে।

         প্ৰণামীৰ একমাত্ৰ ছোৱালী  ৰিংকী বৰুৱা। ছোৱালীজনীৰ বয়স প্ৰায় আঠ বছৰ ওচৰা - ওচৰি । এইবাৰ তাই তৃতীয় শ্ৰেণীলৈ প্ৰমোচন পাইছে। স্কুলৰ পৰা প্ৰায় সাত কিলোমিটাৰ দূৰত্বত বাস কৰা বাবে  প্ৰতিদিনে  (চিনাকি মানুহ এজন) যাৰ সৈতে প্ৰণামীৰ পৰিচিত তেওঁ স্কুললৈ লৈ যায় আৰু আবেলি হ'লে তাইক ঘৰলৈ ঘূৰাই দিয়ে কাৰণ প্ৰণামী আৰু তাইৰ স্বামী দুয়ো অফিচৰ কাম কৰে আৰু ৰিংকী স্কুললৈ যোৱাৰ ঠিক কিছু সময়ৰ পাছতে প্ৰণামী আৰু তাইৰ স্বামীয়ে সোনকালে ঘৰখনৰ পৰা ত্যাগ কৰে ।

                           প্ৰণামী সঠিক সময়ত স্কুলত উপস্থিত হ'ল।

" মোৰ ছোৱালীৰ ৰিংকীৰ কি হ'ল?"  উদ্বিগ্নভাবে প্রশ্ন কৰিলে প্ৰণামীয়ে।

" আপুনি আতংকিত নহ'ব,,,, হ'বলৈ আৰু একো নাই, কেৱল নিশ্চিত কৰক যে আজি দিনটোৰ  ভিতৰতে স্কুল ছুটীৰ হোৱাৰ আগতে আপুনি প্ৰৱেশ কৰিব কাৰ্যালয়লৈ। শ্ৰেণী কোঠাত নহয়।"

" ,,,চৰি ভুল হ'ল,,,,।কিন্তু আপোনালোকে এইমাত্ৰ খবৰ এটা ফোনযোগে জনাইছে । অৱশ্যে মই ভয় খাইছিলোঁ। এইটো মোৰ ছোৱালীৰ সৈতে কিবা সম্পৰ্কিত থাকিব পাৰে যিটো মই নেজানোঁ আৰু মই তাইক লৈ ঘৰত অসুস্থ হৈ পৰিছিলোঁ। সেইহে মই লগে লগে ব্যস্ত হৈ থকা কামৰ পৰা পৰিত্যাগ কৰি  বৰ্তমান ইয়াত উপস্থিত হ'লোঁ,,,,,,,। কাৰণ মোৰ উপস্থিতি সম্পৰ্কে আপোনালোকে ফোনযোগে অনুৰোধ কৰিছিল। "।

 শিক্ষকজনে আৰম্ভ কৰিলে, " আমি ব্যক্তিগতভাৱে এই বিষয়ে কথা পাতিম।" 
         এইবুলি কৈ শিক্ষকজনে শ্ৰেণীকোঠাৰ পৰা প্ৰিন্সিপালৰ  কাৰ্যালয়লৈ ওলাই গ'ল  আৰু প্ৰণামীয়ে নম্ৰতাৰে অনুসৰণ কৰিলে। প্ৰণামীয়ে কোঠালীত প্ৰৱেশ কৰি দেখিলে প্ৰিন্সিপাল নাই । এটা জৰুৰী কামৰ বাবে এইফালে মানে বাহিৰলৈ ওলাই গৈছে। অলপ পলম হ'ব অহাত। চকীদাৰজনে আহি শ্ৰেণী শিক্ষকজনক কথাটো ক'লে।

"আপুনি আপোনাৰ সন্তানক স্কুললৈ অহাৰ সময়ত ঘৰ বন্ধ কৰা দেখিছে নেকি?" এইবাৰ শিক্ষকজনে প্ৰণামীক  প্ৰথম প্ৰশ্ন কৰিলে ।

" মই নাজানিছিলো আপুনি এই কথাটো আপুনি ক'লৈ লৈ যাব বিছাৰিছে , বুজি পোৱাত অসুবিধা হৈছে । যদিও অলপ "হয়" বুলি উত্তৰ দিলো আপোনাক"।

"তাই কিমান সময়ত ঘৰ এৰি যায়?"

"তাইক অলপ সোনকালে তুলি লোৱা হয় কাৰণ মই কামলৈ দৌৰিব লাগে। গতিকে ৰাতিপুৱা প্ৰায় ৭:০০ ৰ পৰা ৭:১৫ বজাত বুলিব পাৰি ।

"তেতিয়া তাই কেনে আচৰণ কৰে?"

"তাই স্বাভাৱিক আচৰণ কৰে।"

"মই বিচাৰোঁ যে মই আপোনাক যি ক'বলৈ ওলাইছো তাৰ সৈতে আপুনি মত বিনিময় কৰিবলৈ নিজকে সাজু কৰি ৰাখক "। 

"মোৰ সঁচাকৈয়ে এটা বিকল্প আছিল নেকি?" 

শিক্ষকজনে  শান্তভাৱে আৰম্ভ কৰিলে, "ৰিংকী প্ৰতিদিনে প্ৰায় ৮:৩০ বজাত ইয়াত উপস্থিত হয়। কিছু সময়ৰ পৰা তাই প্ৰতিদিনে ৰাতিপুৱা চকুপানী টুকি স্কুললৈ আহে। প্ৰথমে মই ভাবিছিলোঁ যে এইটো 
এইকাৰণে কান্দে কাৰণ তাই স্কুললৈ আহিব নিবিচাৰে। কেইবাবাৰো মই তাইক সুধিলো বিষয়টো কি,,,!  কিন্তু তাই মোক উত্তৰ দিয়া নাছিল। আজি যেতিয়া তাই স্কুললৈ আহে  তাই সদায় দৰে কান্দি আহিছিল সেয়েহে মই তাইৰ কাষলৈ গৈছিলোঁ, তাইক অলপ মিঠাই দিছিলোঁ আৰু  তাইক  কিছু প্ৰতিশ্ৰুতিও দিছিলোঁ। 
তেতিয়া মই তাইক অতি বন্ধুত্বপূৰ্ণ সুৰত সুধিলোঁ যে তাই কিয় প্ৰতিদিনে কান্দে আৰু উত্তৰটোৱে মোক হতবাক কৰি তুলিলে । তাই মোৰ ফালে চাই উশাহ লৈছিল আৰু উদ্বেগে মোক প্ৰায় হত্যা কৰিছিল ।
 ৰিংকীয়ে সাৱধানতাৰে আগবাঢ়ি গৈছিল। সেই মানুহজনে কিছু দিন সময়ৰ পৰা আপোনাৰ ছোৱালীক প্ৰত্যেক ৰাতিপুৱাই ধৰ্ষণ কৰি আহিছে ।"

" কি,,,,,,,! প্ৰণামী প্রায়ে অজ্ঞান হৈ গ'ল। তাই থিয় হৈ থকা হ'লে  নিশ্চিতভাৱে তললৈ পৰি গ'লেহেঁতেন। ৰিংকীৰ বয়স আছিল মাত্ৰ আঠ বছৰৰ ওচৰা-ওচৰি ! কিছুমান পুৰুষ কিমান হৃদয়হীন হ'ব পাৰে?

" হয়,,,,,,,। স্কুল ছুটীৰ হোৱাৰ পিছত মানুহজনে তাইক বাছনি কৰি আৰু ইয়ালৈ অহাৰ আগতে, তেওঁ ৰিংকীক তেওঁৰ ঘৰলৈ লৈ যায়, তাইক ধৰ্ষণ কৰে আৰু যদি তাই কেতিয়াবা কাৰোবাক ক'বলৈ চেষ্টা কৰে তেন্তে তাইক হত্যা কৰাৰ ভাবুকি দিয়ে। তাৰ পিছত মানুহজনে তাইক স্কুললৈ লৈ আহে।"

  প্ৰণামীৰ মূৰ ঘূৰোৱা অনুভৱ হ'ল। কিয়? মোৰ সৰু ৰিংকীক কিয়? প্ৰণামীৰ  ঘাম ওলাই গৈছিল। মাজে মাজে প্ৰণামীৰ গোটেই শৰীৰটো কঁপি উঠিছিল।

"মই আপোনাৰ স্বামীক ফোন কৰা উচিত নেকি?"

" ,,,নাই,,নেলাগে,,,,,আমি নজৰ ৰাখিম । তেওঁ যিকোনো কাম কৰিব পাৰে ।" 
          ইতিমধ্যে প্ৰণামীয়ে ৰিংকীক লৈ ঘৰলৈ উভতিল।

    প্ৰণামীৰ স্বামীৰ বাবে ধৈৰ্য্য কিবা এটা পৰকীয়া আছিল । প্ৰণামীয়ে তেওঁক খবৰটো দিয়াৰ এটা উপায় বিচাৰিলে । অলপ সময়ৰ পিছত, প্ৰণামীয়ে তেওঁৰ ভনীয়েকক ফোন কৰাৰ সিদ্ধান্ত ল'লে। প্ৰণামীয়ে একেলগে ভনীয়েকৰ সৈতে কথা পাতিবলৈ চেষ্টা কৰিলে।

        খবৰটো শুনি প্ৰণামী স্বামীৰ মনটোক একেবাৰে ভাঙি পেলালে।  কিছুসময় অনিয়ন্ত্রিতভাৱে কান্দিলে। তাৰ পিছত তেওঁ ইমানেই খং উঠিছিল আৰু তেওঁ শপত খাইছিল যে তেওঁ তেওঁক (মানুহজনক অৰ্থাৎ ধৰ্ষণকাৰীক) শ্বাসৰুদ্ধ কৰিব, কিন্তু  তেওঁক বিষয়বোৰ নিজৰ হাতত নল'বলৈ আৰু ইয়াৰ ব্যৱস্থা নকৰিবলৈ আইনৰ হাতত গতাই দিবলৈ প্ৰণামীয়ে ক'লে। প্ৰণামীয়ে বিষয়টো আৰক্ষীক জনালে লগতে মানুহজনৰ  বিৱৰণৰ তথ্য ও গোটাই দিলে। তেওঁলোকে তেওঁক ধৰি ভিতৰলৈ লৈ গ'ল। আৰক্ষীৰ পৰা  প্ৰ-পত্ৰ পোৱাৰ পিছত প্ৰণামীয়ে ৰিংকীক চিকিৎসালয়লৈ লৈ গ'ল কাৰণ অলপ আগতে ৰিংকী পিন্ধি থকা ইউনিফ্ৰম চোলাজোৰত তেজ লাগি আছিল।
                     তেওঁ প্ৰণামীৰ একমাত্ৰ সন্তান সৰু ছোৱালীজনীক (ৰিংকী) একাধিকবাৰ ধৰ্ষণ কৰাৰ বাবে দোষী সাব্যস্ত কৰা হ'ল আৰু বিশ বছৰ কাৰাদণ্ড বিহা হ'ল তেখেতক (ধৰ্ষণকাৰীক)।

বিশেষ চিন্তাকৰিবলগীয়া  কথা :-
                 একেবাৰে আমাৰ ছোৱালীবোৰৰ ওপৰত কাকো বিশ্বাস কৰা উচিত নহয়। আপোনাৰ সন্তানক স্কুললৈ এৰি দিবলৈ আনৰ হাতত গতাই দিয়া অনুচিত, তেওঁলোকৰ সৈতে বন্ধুত্ব পূৰ্ণ হ'বলৈ শিকক , সময় দিয়ক,  নম্ৰ হ'বলৈ শিকাওঁক কিন্তু কেতিয়াও অচিনাকি লোকক বিশ্বাস নকৰিবলৈ নিশিকাব, আপোনাৰ ল'ৰা - ছোৱালীক  দিনটোৰ বিষয়ে সোধক আৰু যিকোনো অস্বাভাৱিক ঘটনাৰ ক্ষেত্ৰত  আপোনাৰ সৈতে মুখ খুলিবলৈ সদায়ে বিশ্বাস কৰাওঁক।

✍️লখন বে

Comments

সংৰক্ষণাগাৰ

আমাৰ সন্মানীয় লেখিকা সকল

যোগাযোগ

Send