প্ৰবল জনমত সৃষ্টিত সংবাদ মাধ্যমৰ ভূমিকা-সঞ্জয় ৰবিদাস

ভাৰতৰ দৰে গণতান্ত্ৰিক দেশ এখনত জনমতৰ এটা ডাঙৰ দিশ আছে  আৰু তাত সংবাদ মাধ্যমে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।  সংবাদ মাধ্যমক সমাজৰ চতুৰ্থ স্তম্ভ হিচাপে গণ্য কৰা হয় , বাকী তিনিটা হʼল -- বিধানসভা , কাৰ্যপালিকা আৰু ন্যায়পালিকা ব্যৱস্থা ৷ সংবাদ মাধ্যমক জনমতৰ দাপোণ বুলিও কোৱা হয় ৷  অৰ্থাৎ আমি কʼব পাৰো যে জনসাধাৰণে সংবাদ মাধ্যম আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা প্ৰদৰ্শিত তথ্যৰ জৰিয়তে মতামত আৰু সিদ্ধান্তৰ প্ৰতিলিপি বা অনুসৰণ কৰাৰ লগতে সংগ্ৰহ কৰে ৷  মানুহে কেৱল সংবাদ মাধ্যমৰ পৰা ৰাজহুৱা বিষয়ৰ প্ৰকৃত তথ্য লাভ কৰাই নহয় , বাতৰিত দিয়া হাইলাইটিং আৰু অগ্ৰাধিকাৰৰ ভিত্তিত এটা বিষয়ক কিমান প্ৰাধান্য দিব লাগে সেইটোও তুলি লয় ।  ই-মেইল আৰু ব্লগ, টেলিভিছন, ৰেডিঅ' আৰু বাতৰি কাকতকে ধৰি ইণ্টাৰনেটে সাধাৰণ জনতাৰ দৃষ্টিভংগী আৰু মতামত গঠনত উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰে।  নিউজ মিডিয়াই ব্যক্তিত্ব ( ৰাজনীতিবিদ , চলচ্চিত্ৰ উদ্যোগৰ সৈতে জড়িত লোক আৰু অন্যান্য চেলিব্ৰিটি ) আৰু সমসাময়িক  ঘটনা তথা বিষয়সমূহক আলোকপাত কৰে আৰু সাধাৰণ মানুহে সেইবোৰৰ বিষয়ে বিশ্বাস কৰে আৰু বাতৰি অনুসৰি মতামত গঠন কৰে ৷  সংবাদ মাধ্যমৰ আজিৰ ছবিখন সম্পূৰ্ণ বেলেগ ৷  জনসাধাৰণে কেৱল দেশতে নহয় ভৌগোলিক সীমাৰ বাহিৰতো সংঘটিত হোৱা কাণ্ডৰ বিষয়ে অৱগত হৈ থাকে ৷  জনসাধাৰণৰ আগত সত্যটো দাঙি ধৰি সজাগ কৰাৰ ক্ষেত্ৰতো সংবাদ মাধ্যমে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে  ৷  বিভিন্ন সংক্ৰামক ৰোগ,চৰকাৰী আঁচনি,  উন্নয়নমূলক কাৰ্যসূচী , পৰিয়াল পৰিকল্পনাৰ প্ৰচাৰৰ বিষয়ে সজাগতা সংবাদ মাধ্যম ব্যৱহাৰ কৰি সহজে বিয়পাই দিব পৰা যায় ৷  সমাজত প্ৰচলিত বহুতো কু-প্ৰথাৰ বিৰুদ্ধে মিডিয়াই মানুহক জাগ্ৰত কৰে ৷  ইয়াৰ বাহিৰেও ই ইয়াৰ শৈক্ষিক কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে একক মঞ্চত বহু ছাত্ৰ - ছাত্ৰীক সামৰি ল'ব পাৰে ৷  যুৱক-যুৱতীসকলৰ ওপৰতো সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰভাৱ দেখা যায় ৷  যোৱা কেইবছৰমানৰ পৰা সংবাদ মাধ্যমৰ সৈতে যুৱক-যুৱতীসকল প্ৰত্যক্ষভাৱে জড়িত হৈ পৰিছে ৷
     সম্প্ৰতি  ছ'চিয়েল নেটৱৰ্কিং চাইটসমূহক সামৰি  ব্যক্তিগত মালিকানাধীন নিউজ পৰ্টেলৰ সংখ্যা আৰু   ব্যৱহাৰ  সম্প্ৰসাৰিত হৈছে।  ৰাজনৈতিক বিষয়সমূহৰ প্ৰতি অধিক সজাগতা আৰু ৰাজহুৱা কাৰ্যকলাপৰ সম্ভাৱনাৰ প্ৰতিও ই অৰিহণা যোগাইছে । আজি ব্যক্তিসকলে কেৱল বাতৰি আৰু ৱেবছাইটৰ পৰা চৰকাৰৰ বিষয়ে তথ্য লাভ কৰাই নহয়, বাতৰিৰ ওপৰত নিজৰ মতামত পোষ্ট কৰিও সঁহাৰি জনায় ।  তেওঁলোকে যিকোনো কাণ্ডৰ বিষয়ে সমানে নিজৰ মতামত গঠন কৰাত নিশ্চিন্ত হয় কাৰণ তেওঁলোকে সামাজিক মাধ্যমৰ জৰিয়তে যিকোনো ঘটনাৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জানিব পাৰে । আমি অতি ভালদৰে চাব পাৰো যে সংবাদ মাধ্যমৰ জনমতৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱ আছে কাৰণ 'কা' আইন বিৰোধী আন্দোলনটোক গতিশীল কৰাত সংবাদ মাধ্যমে উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰিছিল  ।  টিভি আৰু বাতৰি কাকতসমূহেই গণ বিৰোধী সিদ্ধান্তসমূহৰ বিৰুদ্ধে হোৱা আন্দোলনৰ চালিকা শক্তি হৈ পৰে ৷   সংবাদ মাধ্যম   সকলো ডাঙৰ আন্দোলনৰ ক্ষেত্ৰত  একে সময়তে সংবাদ মাধ্যমৰ উজ্জ্বল ভৱিষ্যতৰ স্বাৰ্থত ন্যায্য আৰু নিৰপেক্ষভাৱে ৰিপৰ্ট কৰাটো খুবেই গুৰুত্বপূৰ্ণ।  ।  সংবাদ মাধ্যমে ঘটনাৰ সকলো দিশ জনসাধাৰণৰ আগত আনিব লাগে ৷  এই আচৰণৰ বিন্দুটোক আওকাণ কৰিলে গণতন্ত্ৰৰ ভয়াৱহ ক্ষতি হʼব কাৰণ  কোনো এক ঘটনাৰ লগত জড়িত কাহিনীটোৰ যিকোনো অংশ লুকুৱাই ৰখাৰ ফলত ভুল আৰু পক্ষপাতীত্বমূলক জনমতৰ সৃষ্টি হয় ৷  উদাহৰণস্বৰূপে , কিছুমান চেনেলে এনে দৃশ্য আৰু ছবি দেখুৱাবলৈ আৰম্ভ কৰে , যিবোৰৰ কোনো গুৰুত্ব নাই আৰু দৰ্শকৰ মনত বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলায় ৷ বৰ্তমানেও কমসংখ্যক সংবাদ মাধ্যমে নিজাববীয়াকৈ বাতৰি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ সাহস কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে । সংবাদ মাধ্যমে প্ৰায়ে মূল উৎসৰ পৰা বাতৰি সম্প্ৰচাৰ কৰে বাবে বাতৰিসমূহে মানুহৰ মানসিকতাত প্ৰভাৱ পেলায় আৰু সেয়েহে সকলোবোৰ উল্লেখযোগ্য দিশ  নিৰপেক্ষভাৱে উপস্থাপন কৰা উচিত ৷  সংবাদ মাধ্যমৰ যোগেদি তথ্য সমূহ দুৱাৰে দুৱাৰে পোৱা যায় আৰু সেয়ে যিকোনো ঘটনাৰ বাস্তৱিক আৰু প্ৰামাণিক ছবি দাঙি ধৰাটো তেওঁলোকৰ সামাজিক আৰু নৈতিক দায়িত্ব । ধন ঘটা বা লাভালাভৰ বিষয়ে বেছি চিন্তা নকৰাকৈ সংবাদ মাধ্যমে দেশ আৰু জনতাৰ স্বাৰ্থত গধুৰ  দায়িত্ব লৈ কাম কৰাৰ ক্ষেত্ৰত আগবাঢ়ি যোৱা উচিত ।  যিকোনো দিশত  কেৱল আকস্মিক দৃষ্টিভংগীৰ পৰিৱৰ্তে অধিক নিৰপেক্ষ, বুদ্ধিমান আৰু সজাগ হ'ব লাগে কাৰণ সংবাদ মাধ্যমৰ ওপৰত সাধাৰণ জনতাই সত্য তথ্যৰ বাবে নিৰ্ভৰ কৰে  ‌। 





Post a Comment

Previous Post Next Post