নিৰ্বাচনী প্ৰাৰ্থীৰ শিক্ষাগত অৰ্হতা বাধ্যতামূলক হোৱা উচিত নে?

শিক্ষা হৈছে এখন সভ্য সমাজৰ মূল ভেঁটি ৷  শিক্ষাইহে এজন ব্যক্তিৰ ন্যূনতম জ্ঞান আৰু বুদ্ধি বৃদ্ধি কৰে ৷কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে অশিক্ষিত জ্ঞানী নহয় ।  এজন সুশিক্ষিত ব্যক্তিক দেশৰ উন্নয়নৰ বাবে এক সম্পদ হিচাপে গণ্য কৰা হয় ৷  যদিও শিক্ষা আৰু বুদ্ধিমত্তাই শিক্ষাৰ ওপৰত প্ৰাধান্য ৰাখে কিন্তু শিক্ষা অবিহনে  প্ৰজ্ঞাৰ নিশ্চয়তা আৰু প্ৰমাণৰ দৃঢ় ভিত্তিৰ অভাৱ ৷  এজন মহান গ্ৰীক দাৰ্শনিক এৰিষ্টটলে শিক্ষাৰ বিষয়ে কৈছিল , " শিক্ষিতসকল অশিক্ষিতৰ পৰা যিমান পৃথক , সিমানেই জীৱিতসকল মৃতকৰ পৰা পৃথক ৷ " কিন্তু ৰাজনীতিবিদসকলৰ বাবে শিক্ষাক একমাত্ৰ যোগ্যতাৰ  মাপকাঠি গণ্য কৰাটোও সঠিক নহয় ।  ভাৰত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ গণতন্ত্ৰ আৰু ইয়াৰ সফলতা ইয়াৰ নেতা বা ৰাজনীতিবিদসকলৰ শৈক্ষিক অৰ্হতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল বুলি ধৰিব নোৱাৰি ৷  ৰাজনীতিবিদসকলৰ বাবে শৈক্ষিক অৰ্হতা বাধ্যতামূলক কৰা হ’ব নেকি সেই বিষয়টোক লৈ হোৱা বিতৰ্ক আমাৰ দেশত ক্ষন্তেকীয়া  আৱেগৰ ঢৌ যেন ৷  ২০১৫ চনত হাৰিয়ানা চৰকাৰে স্থানীয় সংস্থাৰ নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰাৰ বাবে ন্যূনতম শৈক্ষিক মাপকাঠী নিৰ্ধাৰণ কৰি হাৰিয়ানা পঞ্চায়তী ৰাজ ( সংশোধনী ) আইন , ২০১৫ প্ৰণয়ন কৰে ৷  একে সময়তে ৰাজস্থান চৰকাৰেও স্থানীয় সংস্থাৰ নিৰ্বাচনত ন্যূনতম অৰ্হতাৰ বাবে আইন প্ৰণয়ন কৰে ৷  আইনখনত সাধাৰণ প্ৰাৰ্থী , মহিলা আৰু দলিতসকলৰ বাবে ন্যূনতম শৈক্ষিক মাপকাঠীৰ বিভিন্ন স্তৰৰ ৰূপৰেখা দাঙি ধৰা হৈছিল ৷  এনে আইনৰ বৈধতাক লৈ উচ্চতম ন্যায়ালয়ত PIL ( Public Interest Litigation ) দাখিল কৰা হৈছিল ৷  উচ্চতম ন্যায়ালয়ে দুয়োপক্ষৰ প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা শুনানিৰ পিছত কয় , " কেৱল শিক্ষাইহে মানুহক সঠিক আৰু ভুল , ভাল বেয়া , বৈষম্য কৰাৰ ক্ষমতা প্ৰদান কৰে " ৷  উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এনে আইনৰ বৈধতাক সমৰ্থন কৰে , ন্যায়াধীশ জে চেলামেশ্বৰ আৰু অভয় মনোহৰ চাপ্ৰেৰ নেতৃত্বত এখন বিচাৰপীঠে কয় যে চৰকাৰে ' মানুহৰ অধিকাৰৰ ওপৰত যুক্তিসংগত বাধা আৰোপ কৰাটো অধিকাৰৰ ভিতৰত আছিল।  তেতিয়া  মত আছিল যে ' নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰাৰ অধিকাৰ সংবিধানৰ অধীনত মৌলিক অধিকাৰ বা সাধাৰণ আইনী অধিকাৰ নাছিল , বৰঞ্চ ই এক বিধিগত অধিকাৰ ৷  গতিকে , ন্যূনতম অৰ্হতাৰ মাপকাঠী জাপি দিয়াটো যিকোনো চৰকাৰৰ বিশেষাধিকাৰৰ ভিতৰত ভালদৰেই আছে । " উচ্চতম ন্যায়ালয়েও মতামত দিছিল যে এই মাপকাঠীৰ ফলত বৃহৎ সংখ্যক প্ৰাৰ্থীক অযোগ্য ঘোষণা হ’ব পাৰে , কিন্তু চৰকাৰে আইন প্ৰণয়ন কৰাটো ' স্বেচ্ছাচাৰী' নাছিল কাৰণ শ্ৰেণীবিভাজন কৰা হৈছিল  যুক্তিসংগত আৰু বোধগম্য পাৰ্থক্যৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি ।"  এই বিষয়টোৰ ওপৰত হোৱা বিতৰ্কত ৰাজনীতিবিদ , নেটিজেন , সাংবাদিক, সাধাৰণ মানুহৰ পৰা সকলো দিশৰ পৰা তীব্ৰ বিৰোধিতা আহিছিল ৷ 

    আমাৰ দেশৰ স্বাধীনতাৰ সময়ৰ পৰাই উচ্চ শিক্ষিত নেতাৰ ইতিহাস আছে , কিন্তু সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ , নেতৃত্ব আৰু দেশ এখন চলাবলৈ ইন্ধন হিচাপে শিক্ষাৰ মহত্ত্ব আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা নাইকিয়া হৈ গৈছে ৷  ন্যূনতম অৰ্হতা বলবৎ কৰাটো বাঞ্ছনীয় যাতে আমাৰ নেতাসকলে দূৰদৰ্শী দৃষ্টিভংগীৰে বিভিন্ন বিষয় বুজিব পৰা ক্ষমতাৰে সজ্জিত হয় । শিক্ষা এক জ্ঞানদায়ক অভিজ্ঞতা ৷  ৰাজহুৱাভাৱে নিৰ্বাচিত প্ৰতিনিধিৰ বাবে ই এক অতি আকাংক্ষিত বৈশিষ্ট্য , কিন্তু কেৱল শিক্ষাই একমাত্ৰ যোগ্যতাসম্পন্ন বিন্দু  হ’ব নোৱাৰে ৷  অৰ্থনৈতিক উন্নয়ন , আন্তঃগাঁথনি , স্বাস্থ্য আৰু পৰিষ্কাৰ - পৰিচ্ছন্নতা , দৰিদ্ৰতা , নিবনুৱা সমস্যা,পৰিৱেশ প্ৰদূষণ, দুৰ্নীতি আদিকে ধৰি বিভিন্ন প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে ভাৰত ৷ দুৰ্নীতিগ্ৰস্ত নেতাসকলে মানুহৰ কল্যাণৰ বাবে কাম কৰাৰ পৰিৱৰ্তে সামাজিক সম্পদ সংগ্ৰহ কৰিবলৈ অধিক প্ৰবলভাৱে লালায়িত হয় ৷  কিন্তু দেশ চলাবলৈ উপযুক্ত ব্যক্তি নিৰ্বাচন কৰাটো এক কঠিন কাম ৷  এজন নেতাক   তেওঁৰ  দক্ষতা , সাক্ষৰতাৰ স্তৰ ,নাগৰিক প্ৰেম, দেশপ্ৰেম , সততা আদি পৰ্যবেক্ষণৰ জৰিয়তে নিৰ্বাচন কৰিব লাগিব সচেতন ভোটাৰসকলে ৷অশিক্ষিত , অযোগ্য ,অপৰাধী নেতাক নিৰ্বাচনত বৰ্জন কৰিব লাগিব জনতাই । ৰাজনৈতিক নেতাসকল যে উচ্চ শিক্ষিত হ'বই লাগিব তাৰ নিশ্চয় এটা উদ্দেশ্য আছে ।
নিৰ্বাচিত নেতাসকলে দেশৰ উন্নয়ন পৰিকল্পনা গ্ৰহণ আৰু বিভিন্ন সমস্যাৰ সমাধান সূত্ৰ বিশ্লেষণ কৰিবলৈ যথেষ্ট জ্ঞানী হ'ব লাগে ।  উচ্চ শিক্ষামূলক ডিগ্ৰী অৰ্জন কৰাটো ৰাজনৈতিক নেতাৰ বাবে এটা বোনাছ পইণ্ট হ'ব পাৰে , কাৰণ আজিৰ যুৱ প্ৰজন্মই শিক্ষিত নেতা বিচাৰে  । কিন্তু শিক্ষাক নিৰ্বাচন প্ৰাৰ্থীৰ বাবে বাধ্যতামূলক কৰাটো একপক্ষীয়  সিদ্ধান্তও হ'ব পাৰে; যিহেতু অৱদানমূলক পৰিৱৰ্তন কৰাৰ ক্ষমতা নথকা কেৱল ডিগ্ৰীধাৰী নেতাতকৈ সমাজ সেৱাৰ প্ৰতি অধিক দায়বদ্ধ আৰু দক্ষ নেতাৰহে আমাক বেছি প্ৰয়োজন ।

      ৰাজনীতিবিদসকল সাধাৰণ জনতাৰ বাবে আদৰ্শ নাগৰিক ৷  গতিকে তেওঁলোকৰ শৈক্ষিক অৰ্হতা থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয় যিয়ে সাধাৰণ জনসাধাৰণক তেওঁলোকক অনুকৰণ কৰিবলৈ প্ৰেৰণা দিব পাৰে আৰু নাগৰিক সকলক আস্থাশীল কৰি তুলিব ৷  এইটো স্পষ্ট যে সুশাসন আৰু সফল শাসন নিৰ্ভৰ কৰে নেতৃত্বৰ মানদণ্ডৰ ওপৰত , যিটো শিক্ষাৰ জৰিয়তে অৰ্জন   হয় ৷  সেয়েহে ৰাজনীতিবিদসকলৰ বাবে ন্যূনতম শিক্ষা আৱশ্যকীয় বুলি আজিৰ সময়ে দাবী কৰে ।

🔴সঞ্জয় ৰবিদাস
ঠিকনা:বৰহোলা, যোৰহাট
ফোন:৬৯০১১৫৪৫৮৩

Post a Comment

Previous Post Next Post