ইতিহাসৰ বিষয়বস্তু -বিকাশ বেদিয়া

0
ইতিহাসৰ বিষয়বস্তু অতি ব্যাপক। জীৱন সৃষ্টিৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই ইতিহাসৰ যাত্ৰা আৰম্ভ হৈছে। ইতিহাসৰ সংজ্ঞাৰ পৰা এইটো স্পষ্ট যে অতীতৰ সকলো কাহিনী  ইতিহাস নহয়। পৰীক্ষা আৰু বিশ্লেষণৰ জৰিয়তে, গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘটনাবোৰে ইতিহাসত স্থান পায়। এই দৃষ্টিভংগীত ইতিহাসৰ বিষয়টোক মানুহৰ জীৱন, সমাজ আৰু পৰিৱেশৰ পথ হিচাপে চিনাক্ত কৰা হৈছে; এক কথাত,  ইতিহাস মানৱ সভ্যতাৰ অধ্যয়ন।
        বুৰঞ্জীবিদজনে যিদৰে ঘটি থকা গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘটনাবোৰৰ বিষয়ে বিশ্লেষণ কৰে, ঠিক তেনেদৰে তেওঁ ঘটনাবোৰৰ আঁৰৰ পৃষ্ঠভূমিৰ বিষয়েও আলোচনা কৰে। ইতিহাসৰ এই বিশ্লেষণৰ পৰাই প্ৰথমে জনা সম্ভৱ যে মানুহ এজন যুঁজাৰু হিচাপে জন্মগ্ৰহণ কৰে। প্ৰতিকূল পৰিৱেশৰ সৈতে যুঁজি মানুহে জীয়াই থাকিব লগা হৈছিল।
    এনেদৰে, মানুহে নিজকে এক উন্নত সভ্যতাৰ সৃষ্টিকৰ্তা বুলি প্ৰমাণ কৰিছে। সংগ্ৰামৰ পথত জনসাধাৰণৰ জয় আৰু পৰাজয়, সকলোবোৰ ইতিহাস-আলোচনাৰ বিষয়। 
মানুহৰ এই জীৱন ইতিহাস বিভিন্ন ধৰণে আলোচনা কৰাৰ সুযোগক ইতিহাসৰ বিষয় হিচাপে চিনাক্ত কৰা হয়।
আকৌ, সামাজিক-সাংস্কৃতিক ইতিহাস বিভিন্ন সামাজিক-সাংস্কৃতিক পৰিস্থিতি আৰু ঘটনাবিশ্লেষণ কৰি লিখা হৈছে। এই সকলো সমলৰ পোহৰত সামগ্ৰিকভাৱে মানুহৰ ইতিহাস লিখা হৈছে।
     
‌✍️ বিকাশ বেদিয়া
  ঢেকিয়াজুলি (শোণিতপুৰ অসম)

Post a Comment

0Comments

নমস্কাৰ স্বাগতম জনাইছোঁ আপোনাক । লেখাটো বা সংখ্যাটো পঢ়ি কেনেকুৱা পাইছে তলত কমেন্ট বক্সত লিখি আমাক জনাবলৈ নাপাহৰিব । লগতে লেখাটোৰ তলত দিয়া হোৱাটচএপ, ফেচবুক বুটামত টিপি লেখাটো আপোনাৰ শুভাংকাশী সকলৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰি দিব । ধন্যবাদ

Post a Comment (0)