অন্ধবিশ্বাসৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত শিক্ষাৰ্থীৰ ভূমিকা-বিকাশ বেদিয়া

0
পৰিচয়:

বৰ্তমান বিজ্ঞানৰ যুগ। বিজ্ঞানে যুক্তিৰ জৰিয়তে প্ৰকৃতিজগতৰ ৰহস্য সমাধান কৰিছে। অৱশ্যে, মানুহৰ মনত বহুতো অবৈজ্ঞানিক বিশ্বাস আছে। এই অস্বাভাৱিক, অলৌকিক, অযৌক্তিক বিশ্বাসক অন্ধবিশ্বাস বুলি কোৱা হয়। তেওঁলোকে মানুহৰ মুক্ত চেতনাক অভিভূত কৰে। অন্ধবিশ্বাসে মানুহৰ জীৱন কঢ়িয়াই আনে, তেওঁলোকক আগবাঢ়ি যোৱাত বাধা দিয়ে, আৰু চিন্তাবোৰ বিফল কৰে। এই যুগত আধুনিক বিজ্ঞানৰ ব্যাপক বিকাশ হোৱা স্বত্বেও এই অন্ধবিশ্বাসবোৰ মানুহৰ মনৰ পৰা আঁতৰ কৰা হোৱা নাই। টুকটক, মন্ত্ৰতন্ত্ৰ, ঝাৰফুক আদিয়ে আজিও আমাক আকৰ্ষিত কৰে।  অন্ধবিশ্বাসে আমাৰ চিন্তাধাৰাক অভিভূত কৰাৰ বাবেই আমি প্ৰকৃত সত্যৰ পৰা আঁতৰি যাওঁ।

অন্ধবিশ্বাস বিৰোধী আৰু শিক্ষাৰ্থীৰ ভূমিকা: 

যেতিয়া নদীয়ে গতি হেৰুৱায়, ই শেলাইৰে ভৰি পৰে, আৰু যেতিয়া সমাজে গতি হেৰুৱায়, ই অন্ধবিশ্বাসৰ প্ৰতি আগ্ৰহী হৈ পৰে। অন্ধবিশ্বাসে প্ৰগতিৰ পথত বাধাৰ সৃষ্টি কৰে। সমাজৰ প্ৰকৃত উন্নতিৰ বাবে কুসংস্কাৰ- অন্ধবিশ্বাস নিৰ্মূল কৰাটো অপৰিহাৰ্য। এইটো সুশিক্ষিত কুসংস্কাৰ-মুক্ত মনৰ নাগৰিক সমাজে কৰিব পাৰে, আৰু ছাত্ৰ সমাজে এইটো কৰিব পাৰে। তেওঁলোকৰ মুক্ত জ্ঞান আছে। সঁচা শিক্ষাই এক সংস্কাৰমুক্ত মন সৃষ্টি কৰে, সেয়েহে শিক্ষাৰ্থীসকলেহে সমাজক অন্ধবিশ্বাসৰ পৰা মুক্ত কৰিব পাৰে। তেওঁলোক কাইলৈৰ দেশৰ বাহক আৰু বাহক। বিজ্ঞানে সমাজৰ নিৰক্ষৰ লোকসকলৰ ওচৰলৈ যাব পাৰে আৰু তেওঁলোকক যুক্তিবাদী কৰি তুলিব পাৰে। মানুহক শিকাব লাগিব যে অন্ধবিশ্বাস মানৱতাৰ বিৰুদ্ধে । অলৌকিক বা অলৌকিক ঘটনা বুলি কোনো বস্তু নাই। এই পৃথিৱীৰ সকলো ঘটনা আৰু বস্তুৰ আঁৰত এটা যুক্তি আছে। সেয়েহে, আপুনি মিছা বিশ্বাসৰ পিছত যোৱা উচিত নহয়। শিক্ষাৰ্থীসকল যুক্তিবাদী, তেওঁলোকে যুক্তি দিব আৰু সকলো ঘটনাৰ আঁৰৰ সত্যতা উদঘাটন কৰি মানুহক বুজাব, সেয়াই আশা কৰা হয়।মানুহ কেতিয়াও ডাইনী নহয় এইবোৰ বস্তুৰ বিষয়ে শিক্ষাৰ্থীসকলে মানুহৰ মাজত জন সজাগতা কৰি বুজাব পাৰে । তেতিয়াহে সমাজ সু সংগঠিত ৰূপত প্ৰতিষ্ঠিত হ'ব।

উপসংহাৰ: 

শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ যি সমাজ প্ৰতিষ্ঠিত কৰাৰ দায়িত্ব কেতিয়াও পাহৰিব নোৱাৰে, সেয়াই আশা কৰা হয়। তেওঁলোকে সমাজৰ মন মুক্ত কৰিব আৰু সকলো সম্পৰ্কৰ পৰা মুক্ত মানৱতাৰ মুক্তিৰ ওপৰত সমাজ প্ৰতিষ্ঠা কৰিব, এইটো তেওঁলোকৰ পৰা সমাজৰ আশা। দেশৰ ভৱিষ্যত হৈছে একমাত্ৰ শিক্ষাৰ্থী। শিক্ষাৰ্থীসকলে শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত সকলো অজ্ঞতা আঁতৰ কৰিব আৰু পথ-যাত্ৰী হিচাপে সমাজ আৰু দেশৰ সহায়ক হ'ব। এনেদৰেই দেশৰ লগতে সমাজখনক সু সংগঠিত ৰূপত প্ৰতিষ্ঠিত কৰি উন্নতিৰ দিশত অগ্ৰসৰ কৰিব।


      ✍️ বিকাশ বেদিয়া
ঢেকিয়াজুলি,শোণিতপুৰ(অসম)

Post a Comment

0Comments

নমস্কাৰ স্বাগতম জনাইছোঁ আপোনাক । লেখাটো বা সংখ্যাটো পঢ়ি কেনেকুৱা পাইছে তলত কমেন্ট বক্সত লিখি আমাক জনাবলৈ নাপাহৰিব । লগতে লেখাটোৰ তলত দিয়া হোৱাটচএপ, ফেচবুক বুটামত টিপি লেখাটো আপোনাৰ শুভাংকাশী সকলৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰি দিব । ধন্যবাদ

Post a Comment (0)